Hareket Motivasyonunuzu Arttıracak 7 Öneri

motivasyonunuzu-artıracak-hareketler
motivasyonunuzu-artıracak-hareketler

Bahar ayları çoktan kapımızı çaldı. Rengarenk çiçekler, cıvıl cıvıl kuş sesleri, tertemiz bir hava ve yemyeşil doğa bize göz kırpıyor. Baharın gelişi her ne kadar doğanın uyanışını temsil etse de kimileri için motivasyon eksikliğine ve enerji kaybına neden olabiliyor. Vücudumuz değişen mevsime ayak uydurmaya çalışırken bahar yorgunluğu hissetmemiz oldukça normal. 

Siz de eğer yorgunluğu azaltmak ve bahar aylarının enerjisini tam anlamıyla hissetmek istiyorsanız yaşam tarzınızda birkaç değişiklik yaparak bunu sağlayabilirsiniz. Baharın gelişi ve havaların ısınması ile hareket motivasyonunuzu arttırmaya yardımcı olacak 7 öneriyi sizin için listeledik. Dilerseniz vakit kaybetmeden detaylara birlikte göz atalım.

10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Gününü Hareketle Kutla! konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. 

1. Güne erken başlayın

Kabul ediyoruz, sıcak havalarda motivasyon kaybı yaşamak kaçınılmaz olabiliyor. Ancak bunun üstesinden gelmek mümkün. Bahar aylarında hareket motivasyonunuzu arttırmak için öncelikle güne erken başlamanızı öneriyoruz. Yapılan araştırmalar daha enerjik ve mutlu bir yaşam için erken uyanmanın önemini vurguluyor. Üstelik güne erken başlayarak yapılan aktiviteler insanlara kendini daha dinç ve konforlu hissettiriyor. 

Bir bahar sabahı erkenden uyanmayı ve pencerenizden içeriye dolup taşan tertemiz havanın tadını çıkarmayı ihmal etmeyin. Unutmayın güne nasıl başlarsanız öyle devam eder.

2. Beslenme düzeninize dikkat edin

motivasyonunuzu-artıracak-hareketler-2

Ruh halimize göre beslenme düzenimiz zaman zaman değişkenlik gösterebiliyor. Bahar aylarında hareket motivasyonumuzu arttırmak için sağlıklı bir beslenme planı şart. Güne dengeli bir kahvaltı ile başlamak ve ara öğünleri ihmal etmemek gerekiyor. Özellikle bu aylarda taze mevsim meyveleri ile beslenmek önemli. Kafeinli içeceklerle aranıza ufak bir mesafe koyabilirsiniz. 

Hareket motivasyonunuzu arttırmak için size bir diğer önerimiz lezzetli mevsim meyveleri ile hazırlayacağınız smoothie tarifleri. Evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu karışımlara dilediğiniz meyveleri ekleyebilir ve sağlıklı bir öğün yaratabilirsiniz.

3. Spor yapın

Bahar aylarında, mevsim değişikliğinin getirdiği adaptasyon eksikliğini önlemek için günde en az 30 dakika egzersiz yapmak öneriliyor. Eğer gün içinde spor için vaktiniz bulunmuyorsa günlük işlerinizi egzersize dönüştürebilirsiniz. Gün içinde yapacağınız tempolu yürüyüşler hem hareket motivasyonunuzu arttıracak hem de sizi dinç hissettirecektir. 

Aktif yaşam tarzınıza açık havada yapabileceğiniz yürüyüş planlarını dahil etmenizi öneririz. Üstelik birkaç gevşeme hareketi öğrenerek bu yürüyüşleri daha rahatlatıcı hale dönüştürebilirsiniz.

Güne Enerjik Başlamak İçin 5 Sabah Esneme Egzersizi konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. 

4. İhtiyacınız olan uykuyu ertelemeyin

Uyku enerjimizi ve hareket kabiliyetimizi etkileyen en önemli faktörlerden biri. Gün içinde uyku için ayrılan süreye dikkat edilmelidir. Uykusuzluk vücut direncini düşürebileceği gibi gün içinde sizi enerjisiz ve mutsuz hissettirebilir. Üstelik zamanında ve yeterince alınmayan uyku, bağışıklığı düşürür ve hastalıklara zemin hazırlar. 

Kendinize bir uyku planı oluşturup buna uyum sağlamalısınız. Günde en az 7-8 saat uyku, kaliteli bir gün geçirmek için şart. Unutmayın düzenli uyku uyumak vücudu gün boyu enerjik tutmaya yardımcı olur. Uyumadan önce rahatlatıcı müzikler dinleyebilir ya da meditasyon yapabilirsiniz. Böylece uykuya geçiş süreniz hızlanacaktır. 

5. Yoga yapın

Güneşin kendini gösterdiği bahar günlerinde hareket motivasyonunuza katkı sağlayacak en güzel aktivitelerden biri yoga. Hem zihni hem de bedeni arındıran yoga, bahar aylarında daha keyifli hale geliyor. Matınızı alın ve doğayla bir buluşma planlayın. Doğanın uyanışı ile beraber bedeniniz ve zihniniz de uyansın ve tazelensin. 

Stresi uzaklaştıran, vücudu esneten ve hareket kabiliyetinizi arttıran yoga, bahar aylarında yapılacak en güzel aktivitelerden biri. Kendinize birkaç pratik yoga pozisyonu seçip, doğa ile iç içe olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

6. Yapılacaklar listesi hazırlayın

Baharın gelişi ve havaların ısınması ile birlikte vücut direnci düşer. Haliyle hiçbir şeye yetişemediğinizi ve bitkin hissettiğinizi düşünmeniz oldukça normal. Bu miskinliği atmak ve kaliteli bir gün geçirmek için bir yapılacaklar listesi oluşturmanızı öneririz. Öncelikle kendinize küçük ama gerçekçi hedefler koyun ve ilerleyin.  Tamamladığınız her şeyin üzerini çizin. Ne kadar yol aldığınızı izlemek sizi motive edecektir. 

Öte yandan motivasyonunuzu arttıran ve size enerji veren kitap, resim ya da objeleri çalışma alanlarınızın yakınında tutun. Onları görmek sizi motive edecek ve çalışma isteğinizi körükleyecektir. Hareket motivasyonunu arttırmanın en kestirme yollarından biri günü planlamaktır. Eğer bir yapılacaklar listeniz varsa, endişe etmenize gerek yok! Planı takip edin ve gün içinde bir şeyleri başarmış olmanın tadını çıkarın.

7. Dans edin

motivasyonunuzu-artıracak-hareketler-3

Hareket etmenin belki de en keyifli yollarından biri dans etmekten geçiyor. Özellikle bahar aylarında güneşin ve doğanın enerjisini hissetmek için sevdiğiniz müzikler eşliğinde dans edebilirsiniz. Bununla birlikte yaz ayları yaklaşırken birbirinden eğlenceli festival ve konserler de sizi bekliyor. Hemen kendinize bir festival bileti satın alın ve dans etmenin rahatlatıcı etkisini içinizde hissedin. 

Unutmayın hareket motivasyonunuzu arttırmak için en önemli noktalardan biri yaptığınız aktiviteden keyif almanız. Böylece hem dinç hissedebilir hem de günü keyifli bir ruh hali kapatabilirsiniz. 

Önerilen Yazılar

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yukarı