Hyaluronik Asit Nedir?

hyaluronic-acid-nedir-nerelerde-bulunur-vellajen

Hyaluronan olarak da adlandırılan hyaluronik asit, bağdokusu, epitel ve sinir dokuları boyunca yaygın olarak dağılmış anyonik, sülfatlanmamış bir glikozaminoglikandır. İnsan vücudunda doğal olarak oluşan bir şeker molekülü olan hyaluronik asit, ciltteki bağ dokusunda ve gözlerdeki sıvılarda en yüksek konsantrasyonlarda bulunur. 

Kollajen Nedir? Sorusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hyaluronik asit, 1970’li yılların sonlarına kadar hücre dışı bir matrisin bir parçası olan ve vücudun her yerinde bulunan bir karbonhidrat polimeri olan yapışkan ve kaygan sıvı bir molekül olarak tanımlanıyordu.  Hyaluronik asit, eklemleri saran sinoviyal zarın salgıladığı kayganlaştırıcı maddenin ana bileşeni olmasının yanı sıra eklem kıkırdağının, kas bağ dokularının ve cildin önemli bileşenlerindendir. 

Ana işlevi dokular arasında kayganlaştırıcı bir madde görevi görme ve nem tutma özelliği olan hyaluronik asit, kendi ağırlığının bin katından fazlasını suda bağlayabilen bir bileşendir. 

Eklem ağrıları, asit reflüsü, göz kuruluğu gibi durumlarda kullanılabilen hyaluronik asit, son yıllarda güzellik ve cilt bakım ürünlerinde de sıkça kullanılan içeriklerden biri haline gelmiştir. 

Hyaluronik asit, ciltteki nemi korumak için su moleküllerine bağlanarak çalışır ve cildin dış katmanlarını nemlendirmeye yardımcı olur. İnsanlar yaşlandıkça, ciltte yer alan kollajen ve elastin seviyeleriyle birlikte hyaluronik asit seviyesi de üretimini azaltır, tükenmeye başlar ve sonuç olarak cilt hacim, nem ve dolgunluğunu kaybeder. Bu yüzden insanlar ekstra destek için hyaluronik asit içeren krem ve serum gibi cilt bakım ürünlerini kullanmaya yönelir ve bu ürünler suyun kollajene daha iyi bir şekilde bağlamasına yardımcı olur ve suyu cilde hapseder, böylece cilt daha dolgun ve daha nemli görünebilir. 

Hyaluronik asit, eklemlerde bulunur ve eklemlerin birbirine bağladığı kıkırdakların birbirine sürtünmesini engelleyecek kayganlaştırıcı bir özelliğe sahiptir. 

Ürünümüz hakkında daha fazla bilgi için hemen tıklayın!

Önerilen Yazılar

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yukarı