10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Gününü Hareketle Kutla!

10-mayis-hareket-gunu-3
10-mayis-hareket-gunu-3

10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Günü, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesine yönelik fiziksel aktivitelerin önemine işaret ediyor. Fiziksel aktivite ve sağlık ile ilgili küresel ve ulusal stratejilerin geliştirilmesini hedefleyen uluslararası düzeyde bir etkinlik olarak kabul ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ilan edilen bu önemli gün, Türkiye’de de “Sağlık için Hareket Et Günü” adıyla tüm ülkede çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. Sağlık için Hareket Et Günü’nün amacı, fiziksel aktivitelerin kişiyi zinde tutmasına ve bulaşıcı olmayan farklı pek çok hastalığı önlemesine yönelik bir toplum bilinci oluşturmak. Siz de bu değerli günü hayatınıza harekete katarak kutlamak isterseniz içeriğimizi incelemeye devam edin! Yoğun iş temposu, şehir hayatı demeden günlerinizi hareketli kılabileceğiniz tüyoları sizin için derledik!

Egzersiz Davranışı Kalıtsal Mı? konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. 

10-mayis-hareket-gunu-2

Evde Egzersiz için İpuçları

Evet, 2020 pandemi dönemi oldu ve evden çalışmaya başlayan büyük bir kesim de dört duvar arasında hangi egzersizleri yapabileceğini araştırmaya başladı. Hâlâ evden çalışmayı sürdürenler de bir egzersiz rutini oluşturmaya devam ediyor. Peki, bunlar neler olabilir? Örneğin, molalarınız sırasında yapabileceğiniz çeşitli dayanıklılık, esneklik, dengede kalma gibi egzersizler var. Denge egzersizleri içerisinde en çok öne çıkanı tabii ki tek ayak üzerinde durmak. Güvenliğiniz için egzersiz sırasında bir masa ya da tezgahın yanında tek ayak üzerinde durabilir, gerekirse elinizle destek alabilirsiniz. Tek ayak üzerindeyken başınız da dik bir şekilde karşıya baksın. Bu pozisyonu yaklaşık 30 saniye boyunca koruyun ve 3 kez tekrar edin. Ağırlıkların topuklara verildiği denge egzersizleri de daha zinde bir yaşam için oldukça etkili. Elinizi destek için bir tezgâh ya da masaya koyduktan sonra tüm ağırlığınızı topuklarınıza verebilirsiniz. Bunun içi her iki ayakucunu da yerden kaldırmak gerekiyor.  Seviyeyi biraz daha ilerletmek için şu egzersizi de deneyebilirsiniz: Ellerinizi omuz hizasında öne doğru, düz bir şekilde kaldırın ve tek ayak üzerinde durun. Bunu da 30 saniye boyunca yapabilirsiniz. 

Evden çalışanlar ya da günün büyük kısmını hareketsiz geçirenler için esneme egzersizleri oldukça yararlı. Gergin kasları biraz hafifletmek, vücuda esneklik kazandırmak çok daha iyi hissetmenizi ve gün içinde yapmanız gereken işleri daha kolay yapabilmenizi sağlıyor.  Örneğin, yere oturup ayak tabanlarınızı ön tarafta birleştirebilirsiniz. Akabinde ise elleriniz ile dizlerinizi aşağıya doğru bastırmayı deneyin. Sırtınızı esneterek de hareket oluşturabilirsiniz. Bunun için dizlerinizin üzerine çökün ve vücudunuzu öne doğru eğin. Ellerinizi de avuç içleri zemine bakacak şekilde yere koyduktan sonra kollarınızla uzanabildiğiniz en uzak noktaya ulaşmaya çalışın. Tüm bunların öncesinde hekiminize danışmayı ve hekiminizin direktifleri doğrultusunda egzersiz yapmayı da unutmayın.

Egzersiz Rutininde Dinlenme Günü Neden Önemlidir? konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. 

10-mayis-hareket-gunu

Dışarıda Ne Tür Egzersizler Yapabilirsiniz?

10 Mayıs Sağlık için Hareket Et Günü, bize daha aktif olmamızı, yeni bir aktivite denemek için zaman ve imkân yaratmamızı hatırlatmakta. Uzun süredir yapmak istediğiniz, ertelediğiniz sportif tüm girişimlerinizi gerçekleştirmek için bugünü bir başlangıç olarak kabul etmeye ne dersiniz? Belki sadece basit bir yürüyüş ya da koşu ile başlayabilirsiniz. Hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelecek bu iki egzersizi günlük rutininize ekleyebilirsiniz. Yürüyüş ya da koşuyu daha eğlenceli kılmak içinse kulaklık eşliğinde favori parçalarınızı dinleyebilir, egzersizlerinizi daha keyifli hâle getirebilirsiniz. Buna ek olarak hayatınıza eğlenceli bir hareket katmak için bisiklet binmeyi de deneyebilirsiniz. Üstelik bunu, bisiklete binmek için ayrılmış bir zamanın yanı sıra markete giderken dahi yapabilirsiniz. Bu sayede yoğun iş ve yaşam temposundan dolayı az hareket ediyorsanız, her fırsatı faydaya çevirebilirsiniz. 

Basit esneme ve dayanıklılık egzersizlerini evinizin yanı sıra parkta, açık alanda, uygun bir dış mekânda gerçekleştirebilirsiniz. Bunlar vücutta hareketsizliğin meydana getireceği sağlık problemlerine engel olabilecek aktivitelerdir. Kışın etkisinin tamamen geride bırakıldığı Mayıs ayı yüzmeye başlamak için oldukça iyi bir zamandır. Düzenli olarak yüzmek için evinize ya da işyerinize yakın bir yüzme havuzuna üye olabilirsiniz. 

Bu ve benzeri aktiviteler için vakit bulamıyorsanız merak etmeyin: Bahçe işleri ile uğraşmak, markete yürüyerek gitmek, araba yıkamak, çeşitli ev işlerini halletmek, işe gitmek için otobüs durağına yürümek, merdiven çıkmak gibi pek çok eylem de fiziksel aktiviteden sayılıyor. Diğer egzersiz önerileri için şartlar elverişli değilse, günlük sorumluluklarınızı, yapmanız gereken eylemleri de adeta mini egzersizlere çevirebilirsiniz. Bunun için HIIPA Nedir, Nasıl Uygulanır? Hareketim yazısına göz atabilirsiniz.

 

Önerilen Yazılar

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yukarı