Eklem Sağlığınız İçin Tüketmeniz Gereken Besinler Nelerdir? 

Eklem ve diz sağlığı için tüketmeniz gereken besinler.

En basit tanımıyla eklem; kemiklerimizi birbirine bağlayan yapılardır. Eklemlerimiz iskelet ve kas sistemlerinin tamamlayıcı unsurlarıdır. Kemiklerin sürtünmesini en aza indirerek uzuvların sağlıklı bir şekilde hareket etmesine olanak sağlarlar. Etrafı kıkırdak, kas, bağ ve tendon ile çevrilidir. Bu nedenle vücut için önemi büyük olan eklemlerin sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesi gerekir. Peki eklem sağlığını korumak için neler yapılabilir? Eklem rahatsızlıklarının önüne geçebilmek için tüketmeniz gereken besinler hangileridir? Dilerseniz listeye birlikte göz atalım ve sağlıklı eklemler için lezzetli bir besin listesi hazırlayalım!

Eklem Sağlığında Beslenmenin Rolü

Kas, kemik ve eklemlerden meydana gelen iskelet sisteminin dinç tutulması ve sağlığının korunması için güçlendirici etkiye sahip bir beslenme modelinin önemi oldukça büyük. Bu nedenle kemik ve eklem sağlığını koruyabilmek için bağ dokunun yapısında bulunan ana yapı taşlarını çok iyi bilmek gerekiyor. Bu doğrultuda uygun bir beslenme düzeni hazırlamak ve dokulardaki hücrelerin çoğalmasına destek olabilecek besinleri tüketmek önemli hale geliyor. Peki bu mikro ve makro besinler hangileri ve nasıl tüketilmeli? Beraber keşfedelim.

1.Turunçgiller

C vitamini, kolajen gibi yapısal proteinleri desteklemesi bakımından eklem güçlendirici vitaminlerin başında geliyor. C vitamini kaynağı turunçgiller ise bu ihtiyacı kolaylıkla karşılamanızı sağlıyor. Greyfurt, limon, portakal mandalina gibi meyveleri sıklıkla tüketerek eklem sağlığınızı koruyabilirsiniz. 

2. Balık

Omega-3’ün ve D vitamininin eklem sağlığı için önemi oldukça büyük. Somon balığı, ton balığı vb. yağlı balıkları beslenme listenize dahil ederek eklem sağlığınızı korumaya ve kemiklerinizi güçlendirmeye destek olabilirsiniz. Omega-3 dengeli bir beslenme rutinine dahil edildiğinde sağlıklı bir eklem profili için destekleyici rol oynar.

3. Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum eklem sağlığı için mucizevi ihtiyaçlardan biri. Peki kalsiyum dendiğinde akla ilk ne geliyor? Tabii ki süt ve süt ürünleri! Kalsiyum bakımından zengin olan süt ürünleri kas, kemik ve eklem sağlığınızı korumaya ve güçlendirmeye destek olur. Aynı zamanda protein ihtiyacınızı karşılayarak zengin bir besin aktarımı sağlar. Düzenli ve dikkatli tüketilmesi gereken süt ve süt ürünlerinin eklem sağlığı üzerinde etkisi oldukça büyük.

Eklem Ağrıları Olanlar İçin Seyahat İpuçları içeriğimizi okudunuz mu?

4. İncir

İster yaş ister kuru tüketin her zaman eklem sağlığına artı puan sağlayan incirin faydaları saymakla bitmiyor. Yoğun miktarda kalsiyum ve magnezyum içeren bu mucizevi besin, kas sağlığı için oldukça önemli bir yere sahip. Ancak yüksek oranda şeker içerdiği için yine öğün listenizde dikkatli tüketmeniz gerektiğini not düşelim.

5. Yeşil Sebzeler

Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan iri yeşil yapraklı sebzeler, eklem sağlığı için oldukça değerli bir yere sahip. Karalahana, ıspanak, pazı ve maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzelerde zengin bir şekilde bulunan kalsiyum, eklem sağlığını güçlendirmek için önemli bir rol oynuyor. Dinç ve sağlıklı bir eklem sistemi için yeşil sebzeler mutlaka beslenme rutininizde yerini almalı.

6. Zencefil

Eklem sağlığı için oldukça faydalı olan sürpriz besinlerden biri de zencefil! Özellikle Asya toplumlarında kullanımı oldukça yaygın olan zencefil eklem rahatsızlıklarını tedavi etmek için sıklıkla tercih ediliyor. Yemeklerde, bitki çaylarında ve doğal ilaç yapımında kullanılan zencefilin eklem destekleyici etkisi bulunuyor.

7. Orman Meyveleri

Rengarenk görünümü ile iştah açan orman meyvelerinin aslında tam bir eklem dostu olduğunu biliyor muydunuz? İçerdiği faydalı vitaminler ile eklem sağlığınızı koruyan ve güçlendiren orman meyveleri aynı zamanda gerçek bir antioksidan kaynağı. Yaban mersini, çilek, ahududu ve kızılcık gibi meyveler iskelet sistemini destekliyor. 

Kaynak:

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/what-eat-healthy-joints

https://www.healthline.com/health/foods-for-arthritis

10 Foods That Help Reduce Joint Pain

Önerilen Yazılar

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yukarı