Soğuk Havada Koşmanın 5 Faydası 

Spor yaparken soğuk havada koşuya çıkmanın gelişime katkısı.

Hava sıcaklıklarının düşmesi ve kasvetli günlerin kapıyı çalmasıyla beraber fiziksel hareketlilik en aza seviyeye iniyor. Evden çıkmak istememek, sürekli uyku hali ve halsizlik soğuk havanın getirdiği olumsuzluklar arasında yer alıyor. Tam da bu noktada zihinsel olarak daha sağlıklı ve fiziken daha güçlü hissetmenin anahtar bir yolu bulunuyor: Soğuk havada koşmak! Evet yanlış duymadınız özellikle soğuk havalarda koşuya çıkmak bağışıklığı güçlendiriyor, zihinsel ve fiziksel sağlığı korumaya yardımcı oluyor. Üstelik uzmanlara göre özellikle soğuk havalarda koşuya çıkmak kalbi daha az yoruyor ve kalp sağlığını destekliyor. Peki soğuk havada koşmanın diğer faydaları neler? İşte soğuk havalarda koşuya çıkmanın 5 faydası!

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Özellikle kış aylarında baş gösteren soğuk algınlığı ve grip gibi can sıkıcı hastalıklar vücut direncini düşürür.  Bu hastalıklara karşı vücut direncimizi nasıl artırabiliriz derseniz, cevap aslında oldukça basit: Soğuk havada koşmak! Soğuk havalarda koşuya çıkmak bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yollarından biridir. Üstelik bu koşu rutininizi dengeli bir beslenme modeli ve kaliteli bir uyku ile desteklerseniz vücut direncinize büyük bir katkı sağlamış olabilirsiniz.

Fit Kalmanızı Sağlar

Evet yanlış duymadınız, soğuk havalarda koşmak vücudunuzu daha atletik ve fit tutacaktır. Mevsimsel yağlanmalar hemen herkesin şikayetçi olduğu bir konu! Özellikle kış aylarında artan hareketsizlik de vücutta daha fazla yağ depolamaya neden olur. Metabolizmayı hızlandırmak için soğuk havalarda koşuya çıkmak ilaç gibi gelecektir. 

Ayrıca, 2023 Yılında Yapılacak Maratonlar içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Kalp Sağlığınızı Korur

Yapılan araştırmalara göre özellikle soğuk havalarda koşmak kalp sağlığını koruyor ve kalbi daha az yoruyor. Çünkü vücut, sıcak havalarda ısısını düşürmek için daha fazla kan pompalıyor ancak kış aylarında bu kadar yoğun bir tempoya ihtiyaç duymuyor. Böylece soğuk bir havada yaz ayına kıyasla aynı tempoda koşuyor olsanız bile kalbe binen yük az oluyor ve kalp daha az yoruluyor. Bu nedenle özellikle kış aylarında daha güçlü ve aktif bir koşu programı hazırlayabilirsiniz.

Mevsimsel Depresyonu Önler

Araştırmalara göre özellikle soğuk havalarda erken saatlerde koşuya çıkmak ve güne tertemiz, taze bir havada hareket ederek başlamak mevsimsel depresyon riskini en aza düşürüyor. Kış aylarında soğuk ve kasvetli havanın etkisiyle evden çıkmak istememek, halsizlik ve yorgunluk hali vücudu tamamen hareketsiz bir yaşama itiyor. Haliyle depresyon belirtileri günden güne kendini göstermeye başlıyor. Araştırmalara göre; mental ve fiziksel sağlığı koruyabilmek için hava değişimi ve hareketlilik hali oldukça önemlidir. Özellikle soğuk havalarda yapılan spor, mevsimsel depresyon riskinden sizi büyük ölçüde korur ve mental bir rahatlık sağlar.

Kas Ağrılarını Minimum Seviyeye İndirir

Spor yaparken kaslar gerilir ve acı hissedilir. Aslında bu durum spor yapan herkes için çok normaldir. Fakat özellikle soğuk havalarda koşuya çıktığınızda ya da eklemlerinizi çalıştırdığınızda minimum acı hissedersiniz. Bunun nedeni kış aylarında damarların, cilt yüzeyinden içeriye doğru daralması ve uyuşma hissi yaratmasıdır. Bu nedenle soğuk havalarda koşuya çıktığınızda yaz aylarına kıyasla daha az kas ve eklem ağrısı hissedersiniz. Özellikle soğuk havalarda koşmanın faydalarından biri de kas ağrılarının oldukça az olmasıdır. 

Kaynak:

https://www.bulk.com/uk/the-core/7-benefits-cold-weather-running/

https://8fit.com/fitness/winter-running/

Önerilen Yazılar

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yukarı