Kollajen Üretimini Destekleyen Gıdalar

Kollajen içeren ve C vitamini bulunan gıdalar

Beslenme şeklinin, yediklerimizin ve yaşam tarzımızın, vücut sağlımız ve görünümümüz üzerinde çok önemli rollere sahip olduğunu biliyoruz. Başta cilt sağlığı olmak üzere eklem ve kıkırdak sağlığı, saç ve diş sağlığı üzerinde aktif öneme sahip bir protein olan kollajenin beslenme alışkanlıklarımızla bağlantısı, en çok sorulan soruların başında gelir. Özellikle yaşla birlikte azalan kollajen üretimi besinlerle desteklenebilir mi, kollajen üretimini destekleyen gıdalar hangileridir gibi merak edilen konulara değineceğiz.

Vücudumuzun önemli bir yapı taşı olan kollajen, farklı tipleriyle organlar ve dokular üzerinde aktif role sahiptir. Yaşam boyunca, kollajen ağı kendini şekillendirir ve onarır. Ancak yaşlanma etkisi başta olmak üzere şeker tüketimi, sigara ve kötü yaşam koşulları, kollajen üretim mekanizmalarının zarar görmesine neden olur. Bozulan bu sistemi düzeltmenin ilk yolu üretimi engelleyen alışkanlıkları değiştirmekten geçer. Bunun yanı sıra kollajen üretimini destekleyen gıdalardan ve gıda takviyelerinden yardım alınabilir.

Kollajen Nedir? sorusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kollajen Üretimini Destekleyen Gıdalar

Kollajen üretiminin desteklenmesi için vücudun bazı kaynaklara ihtiyacı vardır. Bunlar en temel şekliyle, aminoasitler, C, A ve E vitamini ile çinko ve kükürt mineralleridir. Şimdi sizlere kollajen üretimini destekleyen bileşikleri ve besin maddelerini içeren gıdalardan bahsedeceğiz.

Kemik Suyu

En popüler kollajen destekleyicilerinden biri kemik suyudur. Tam olarak kanıtlanmış bir gıda olmasa da kemik suyunun sağlığa birçok faydası olduğu görüşü tüm toplumlarca çok eski yıllardan beri benimsenmiş ve tüketilmeye devam edilmiştir. Kemik suyu hazırlamak için kullanacağınız kemiklerin mutlaka güvenilir bir kasap ya da hayvan çiftliğinden temin edilmiş olmasına özen gösterin. İdeal bir kemik suyu hazırlama süreci azımsanmayacak kadar zahmetli olabilir. Evde yapmak istemezseniz hazır kemik sularını da tercih edebilirsiniz.

Tavuk

Kollajen takviyelerinde en çok kullanılan kaynaklardan biri de tavuktur. Tavuk, güçlü bağ dokuya sahip bir canlıdır. Bilhassa tip 2 kollajen için güçlü bir besin olarak kabul edilir. Diyetinizde mutlaka tavuk bulundurun ve güvenilir üreticilerden almayı ihmal etmeyin.

Sığır ve Hindi

Sığır eti ve hindi eti de iyi birer kollajen kaynağıdır. Özellikle kemikleri ve sakatat kısımları kollajen desteği için tercih edilebilir. Sığır kaynaklı kollajen alabilmek için sığır jelatini de alabilirsiniz. Hazır olarak satılan jelatinleri, kaynatarak çorba, yemek ve soslarda kullanabilir ya da toz formundaki jelatini smoothie’lerin içine ilave edebilirsiniz.

Balık

Balıklar ve deniz canlıları iyi bir Tip 1 kollajen kaynağı olarak bilinir. Daha çok pul, deri ve gözleri kollajen bakımından zengin olsa da etinin de vücudun kollajen üretimini desteklediğine dair görüşler yaygındır. Kollajen üretimini destekleyen aminoasitler bakımından en zengin balıklardan biri somon balığıdır. Somonu yerken derisiyle birlikte yemeye özen gösterin.

Yumurta Akı

Yumurta akı, kollajen üretimi için gerekli olan, büyük miktarda prolin ve glisin aminoasitlerini içerir. Vücudumuzun kollajen üretebilmesi için aminoasitlere ihtiyacı vardır. Yumurta kabuğunun altındaki ince zar yapısı, I ve V tipi kollajen, glukozamin sülfat, kondroitin sülfat ve aminoasitlere benzer besin öğeleri bakımından zengindir. Yumurta zarları, eklem ve bağ doku sağlığı için faydalı, çok zengin içeriklere sahiptir. Yumurta akı aynı zamanda kükürt içerir. Kükürt, kollajenin parçalanmasını önlemeye yardımcı olur.

Avokado

Kollajen liflerinin birbirine bağlanmasını destekleyen antioksidan ve E vitamini kaynağı olan avokadoyu düzenli olarak tüketmeye özen gösterin. Avokado sadece kollajen üretiminde değil birçok sağlık yararı barındıran özellikleri ile genel vücut sağlığında çok önemli bir role sahiptir.

Portakal ve Greyfurt

Turunçgiller yüksek miktarda C vitamini içeriğine sahiptir. C vitamini, vücudun kollajen üretimini destekleyen önemli kaynaklardan biridir. Günümüzde her mevsim kolaylıkla bulunan portakal, limon ve greyfurt gibi meyveleri düzenli olarak tüketmeye çalışın.

Kırmızı Meyveler

Ahududu, yaban mersini, çilek ve böğürtlen çok iyi birer C vitamini kaynağıdır. Mevsiminde düzenli şekilde yiyerek vücudunuzun kollajen üretimine katkıda bulunabilirsiniz.

Sarımsak

Yemeklerde ve salatalarda bolca kullanmaya özen gösterin. Sarımsak, kollajen üretimini arttırabilir. Kollajenin parçalanmasını engelleyen kükürt içeriğine sahiptir.

Günümüzde kollajen destekleri, artık en çok tercih edilen takviye edici gıda ürünleri arasında yer alır. Besinlerden yeteri kadar fayda sağlayamadığını düşünen ya da ek bir takviye ihtiyacı duyan çoğu kişi, eklem ağrılarından cilt sağlığına ve daha güçlü saçlara kadar birçok sorun için kollajen desteği kullanmaktadır.

Tip 1 Ve Tip 2 Kollajen: Farkı nedir? sorusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

12 Collagen-Rich Foods to Eat for Healthy, Radiant Skin  https://www.goodhousekeeping.com/health/diet-nutrition/g29486608/collagen-rich-foods/

Yumurta bir mucizedir | Osman MÜFTÜOĞLU |

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/osman-muftuoglu/yumurta-bir-mucizedir-40973384

13 Foods That Help Your Body Produce Collagen

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/collagen-food-boost#tropical-fruits

Önerilen Yazılar

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yukarı