Yazın Sağlıklı ve Zinde Kalmak İçin Tüketmeniz Gereken Sebze & Meyve Önerileri

yaz meyve sebze önerisi 2
yaz meyve sebze önerisi 2

Havaların ısınmasıyla birlikte yaz mevsimi yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. Yaz aylarında, gün içinde yapılan aktivitelerin ardından vücut ısısı daha hızlı yükselebiliyor. Bu da terleme, yani su kaybıyla sonuçlanıyor. Hal böyleyken yaz aylarında vücutta mineral ve vitamin eksikliği yaşanabiliyor. Bu noktada önemli olan eksilen vitaminleri yerine koyabilecek doğru besinler seçebilmek. Yazın yetişen sebze ve meyveler, besin değerleri açısından oldukça yüksek. Bu besinlerin mevsiminde tüketilmesi de oldukça önemli. Siz de sağlıklı, fit ve zinde bir yaz mevsimi geçirmek için bu önerilerimize kulak verin. İşte yaz aylarında mutlaka tüketilmesi gereken birbirinden faydalı sebze ve meyveler:

Hareket Motivasyonunuzu Arttıracak 7 Öneri konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

1. Taze fasulye 

Yaz aylarında sağlıklı ve zinde hissetmek için tüketmeniz gereken sebzeler listemizde ilk sırada taze fasulye geliyor. Kalori bakımından düşük, lif açısından ise oldukça zengin bir sebze olan yeşil fasulye aynı zamanda tam bir C vitamini deposu. Öte yandan folik asit bakımından da cömert olan bu sebzeyi yaz aylarında mutlaka akşam yemeği menünüze eklemenizi öneririz. Yanına buz gibi bir cacık ile menünüzü zenginleştirebilirsiniz.

2. Karpuz

Yaz aylarında havaların maksimum sıcaklığa ulaşması ile birlikte sulu yiyeceklere olan ihtiyaç artıyor. Karpuz özellikle yaz mevsiminin bunaltıcı sıcaklarında imdadımıza yetişen su deposu lezzetli bir meyve seçeneği. Vitamin ve mineral içeriği bakımından da oldukça zengin olan bu meyvenin 100 gramı günlük C vitamini ihtiyacınızı rahatlıkla karşılıyor. Aynı zamanda vücutta yağ birikimini önleyen karpuz yaz aylarında zinde kalmak isteyenler için oldukça sağlıklı bir alternatif.

3. Semizotu

İster yoğurtlu tüketin isterseniz bol cevizli, soslu bir semizotu salatası ile lezzetli bir öğün yapın. Semizotu bir zamanlar bahçelerde istenmeyen bir ot iken faydaları çok sonra anlaşılıyor ve artık sofralardan eksik edilmiyor. Semizotunun kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olduğu biliniyor. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırdığı ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte semizotu, düşük kalori ve glisemik indeksi ile kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor ve formda hissetmenize yardımcı oluyor. Dolayısıyla semizotu, yaz aylarında mutlaka tüketmeniz gereken sebzelerin başında geliyor.

Güne Enerjik Başlamak İçin 5 Sabah Esneme Egzersizi konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

4. Şeftali

Kelimenin tam anlamıyla antioksidan deposu olan şeftali aynı zamanda A ve C vitamini açısından da oldukça zengin bir meyve. Şeftaliyi yaz aylarında çekinmeden bol bol tüketebilirsiniz. Günlük ara öğünlerde ya da hazırladığınız içecek tariflerinde de kullanabileceğiniz bu meyvenin sinir sistemine faydalarını da hatırlatmak isteriz. Zengin lif içeriği ile bilinen şeftali, kalp ve obezite hastalıklarını önlemeye ve yaz aylarında sağlıklı ve zinde hissetmenize yardımcı oluyor.

5. Börülce

Börülce, yaz aylarının protein ve vitamin açısından en zengin sebzelerinden biri. Börülce bol miktarda çinko, potasyum ve manganez minerali içeriyor. Börülceyi dilerseniz lezzetli bir porsiyon salata olarak tüketebilir ya da yemeğini pişirebilirsiniz.

6. Çilek

yaz meyve sebze önerisi

Yaz aylarının belki de en sevilen meyvelerinden biri olan çileğin vücuda faydaları oldukça fazla. Bol miktarda kalsiyum, demir, selenyum, magnezyum ve değerli besin bileşenleri içeren bu meyve aynı zamanda kaliteli bir folik asit kaynağı. Öte yandan antioksidan bileşenler içermesi nedeniyle bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı oluyor.

7. Bamya

Yaz aylarının belki de en sevilen meyvelerinden biri olan çileğin vücuda faydaları oldukça fazla. Bol miktarda kalsiyum, demir, selenyum, magnezyum ve değerli besin bileşenleri içeren bu meyve aynı zamanda kaliteli bir folik asit kaynağı. Öte yandan antioksidan bileşenler içermesi nedeniyle bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı oluyor.

8. Frambuaz

Kırmızı meyveler içinde en sevilenlerden biri olan ahududu ya da frambuaz ismiyle bilinen yaz meyvesi birçok faydalı vitamin içeriyor. Bağışıklığı güçlendiren ve hastalıklarla daha kolay mücadele edilmesine fayda sağlayan, yüksek lif miktarıyla sindirim sistemini iyileştiren orman meyvelerini yaz aylarında diyetinize eklemeyi ihmal etmeyin.

Kaynak

Önerilen Yazılar

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yukarı